Honda Tesla’ya boyun eğdi! “Size katılıyoruz!”

2025 ve sonrasında satışa çıkacak Honda modellerinde Kombine Şarj Sistemi (CCS) yerine NACS kullanılacak. Otomobil üreticisi, 2025 öncesi Honda’ların Tesla’nın sistemini kullanarak şarj etmesine izin verecek bir adaptör geliştirdiğini söylüyor; zira bu sistem, Elon Musk ve şirketin bunu rakiplerine açmasından bir yıldan kısa bir süre sonra Kuzey Amerika standardı olarak kendini kanıtlıyor.

Amerika’da Honda bugün X’te (eski adıyla Twitter) “Honda’nın Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) benimseyerek Honda ve Acura #EV müşterileri için hızlı şarj erişimini genişleteceğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Şirket, 2025 yılında Kuzey Amerika’da NACS limanını da içeren yeni bir EV modelini piyasaya sürmeyi planladığını söyledi; Bu noktadan sonra tüm Honda EV’leri Tesla’nın standardını kullanacak.

Honda Tesla’ya boyun eğdi! “Size katılıyoruz!”

Honda aynı zamanda BMW, General Motors, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes ve Stellantis ile Kuzey Amerika’da yeni bir şarj ağı oluşturmayı amaçlayan yakın zamanda oluşturulmuş bir grubun da parçası. Honda ve diğer otomobil üreticileri temmuz ayında “elektrikli araçlara geçişi hızlandırmak” ve “sıfır emisyonlu sürüşü daha da çekici hale getirmek” istediklerini söylediler. Honda’nın bugünkü basın açıklamasında NACS’ın benimsenmesinin bu planlara “ek olarak” mevcut olduğu belirtiliyor ancak Honda’nın bugünkü NACS duyurusunun koalisyonun stratejisini etkileyip etkilemeyeceği veya nasıl etkileyeceği henüz açıklanmadı.

Kuzey Amerika’da NACS’ın benimsendiğini duyuran diğer araç üreticileri arasında Ford, GM, Mercedes, Polestar ve Volvo yer alıyor. Buna ek olarak Teksas, haziran ayında devlet tarafından finanse edilen EV şarj istasyonlarının NACS’yi içermesi gerektiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir