ATM’den Para Çekenler Dikkat! Sil Baştan Değişiyor

Bankaların şube sayılarını azaltarak dijital dönüşüme hız vermesiyle birlikte, para çekme ve yatırma limitlerinde yeni düzenlemelere gidildi. Bu adımlar, banka müşterilerinin günlük finansal işlemlerini etkileyen önemli değişiklikler olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle pandemi döneminde birçok bankanın şube sayılarını azaltarak evden çalışma sistemine geçiş yapmasıyla birlikte, şubelerin iş yükünü azaltmak amacıyla para çekme ve yatırma limitlerinde yeni düzenlemelere gidiliyor.

Belirlenen tutarın altında kalan miktarların artık şubelerden çekilip yatırılmasına izin verilmeyecek, bu işlemlerin sadece ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirilebileceği bildirildi.

Bu karar büyük tepkilere neden olurken, tüketici mahkemelerinin de bu karara itiraz edeceği belirtildi.

Bankalar, daha önce 10 bin TL olarak belirledikleri banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limitini 20 bin TL’ye çıkarmışlardır. Bu karar özellikle okuma yazması olmayan kişiler, teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve emekliler tarafından tepkiyle karşılandı.

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM’lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtildi.

Bankaların, ATM limitlerinde artışa gidecekleri ve tüm itirazlara rağmen, şube yüklerini azaltmak için belirlenen tutarın altında kalan nakit para yatırma ve çekme işlemlerini sadece ATM’ler üzerinden yapacakları iddiası gündeme geldi.

ZiraatBankası’nın Genel Müdür Yardımcısı ve Halkbank’ın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olan Prof. Dr. Şenol Babuşçu, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı olarak alınan kararı değerlendirildi.

Babuşçu, “Veznelerin para çekme işlemleriyle meşgul olması, kredi kartı, kredi ve ek hesap satışı yapamamaları nedeniyle bu uygulamaya geçtiklerini” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir