Altının gram fiyatı 1.651 liradan işlem görüyor

Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1.653 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından saat 11.10 itibarıyla önceki 1.651 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET NE KADAR?

Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.710 lira, cumhuriyet altını da 10.960 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,2 azalışla 1.906 dolardan işlem görüyor.

GÖZLER FED’İN FAİZ KARARINDA

ABD’de açıklanan enflasyonun yıllık bazda beklentilerin üzerinde gelmesi, ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) yılın geri kalanında bir kez daha faiz artışına gitme ihtimalini nispeten artırdı. Analistler, Fed’in faiz artışlarına devam etme ihtimalinin yükselmesiyle altının ons fiyatının baskılanmaya devam ettiğini belirtti. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Banka’nın kasım veya aralık ayında 25 baz puan artırma ihtimalinin yüzde 42’ye çıktığını aktaran analistler, Fed’in, eylül toplantısında politika faizini yüzde 5,25-5,50’de sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını bildirdi.

ONS ALTINDA 1.920 DOLAR DİRENÇ KONUMUNDA

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ECB faiz kararı ve Christine Lagarde’ın açıklamalarının yanı sıra ABD’de perakende satışlar, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.900 ve 1.890 doların destek, 1.920 ve 1.930 doların direnç seviyeleri olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir